• Zielona energia i zmniejszenie energochłonności

  • Szczegółowy program

    Prowadzenie:

    • Ewa Kulik-Bielińska, Fundacja im. Stefana Batorego, członkini Podkomitetu ds. Rozwoju Partnerstwa
    • Karolina Dreszer-Smalec, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

    10.00-10.35    Część I. Wypowiedzi przedstawicieli organizatorów, autorów Krajowego Planu Odbudowy i Komisji Europejskiej

     

    10.00-10.05 Ewa Kulik-Bielińska, Fundacja im. Stefana Batorego, członkini Podkomitetu ds. Rozwoju Partnerstwa

     

    10.05-10.10 Jan Jakub Wygnański, Fundacja Stocznia

     

    10.10-10.17 Waldemar Buda, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej

     

    10.17-10.24 Michał Kurtyka, Minister Klimatu i Środowiska

     

    10.24-10.31 Marek Prawda, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce

    10.35-12.10    Część II. Wypowiedzi przedstawicieli/ek podmiotów reprezentujących poszczególne sektory i środowiska

    [każda z wypowiedzi w tej części trwała do 4 minut, kolejność w ramach każdego z bloków była losowana]

     

    10.35-11.00 Przedstawiciele/ki samorządu

    (zrzeszenia JST wymienione w Ustawie o Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu)

    1. Jakub Mielczarek, Związek Województw RP
    2. Józef Neterowicz, Związek Powiatów Polskich
    3. Aleksandra Dulkiewicz, Unia Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza, Prezydent miasta Gdańska
    4. Tomasz Andrukiewicz, Związek Miast Polskich, Prezydent miasta Ełk
    5. Grzegorz Cichy, Unia Miasteczek Polskich, Burmistrz Gminy i Miasta Proszowice          
    6. Krzysztof Iwaniuk, Związek Gmin Wiejskich RP

    11.00-11.30 Przedstawiciele/ki partnerów społecznych i gospodarczych

    (podmioty wymienione w ustawie o Radzie Dialogu Społecznego i partnerzy gospodarczy)

    1. Włodzimierz Ehrenhalt, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców            
    2. Mirosław Kowalik, Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej
    3. Dorota Zawadzka-Stępniak, Konfederacja Lewiatan
    4. Krzysztof Heller, Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji (prezentacja >>)
    5. Beata Wiszniewska, Polska Izba Gospodarcza Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej
    6. Andrzej Dulka, Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji

     

    11.30-12.15 Przedstawiciele/ki podmiotów społeczeństwa obywatelskiego

    1. Maciej Kunysz, Stowarzyszenie "EKOSKOP", Europejski Komitet Ekonomiczno-Społecznych, Rada Działalności Pożytku Publicznego
    2. Mirosław Proppé, Fundacja WWF Polska (prezentacja >>)
    3. Dominika Lasota, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny
    4. Izabela Zygmunt, Polska Zielona Sieć i CEE Bankwatch Network
    5. Andrzej Guła, Polski Alarm Smogowy, Krakowski Alert Smogowy
    6. Zbigniew M. Karaczun, Polski Klub Ekologiczny, Koalicja Klimatyczna (prezentacja >>)
    7. Paweł Głuszyński, Towarzystwo na rzecz Ziemi
    8. Jan Twardowski, Fundacja na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii (prezentacja >>)
    9. Piotr Sadłocha, Polska Sieć Lokalnych Grup Działania, Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich
    10. Piotr Antoniewicz, Akcja Demokracja

    12.15-12.30    Przerwa

     

    12.30-15.15   Część III. Wypowiedzi pozostałych przedstawicieli/ek instytucji oraz osób indywidualnych, które wyraziły chęć zabrania głosu rejestrując się na wysłuchanie

     

    Przedstawiciele/ki instytucji

    [każda z wypowiedzi w tej części trwała do 3 minut, kolejność była losowana]

    1. Radosław Gawlik, Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, Konwersatorium Inteligentna Energetyka
    2. Joanna Pandera-Maćkowiak, Forum Energii
    3. Mateusz Wojcieszak, Fundacja Pole Dialogu
    4. Gabriela Lenartowicz, posłanka na Sejm RP
    5. Andrzej Kassenberg, Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
    6. Dariusz Szwed, Zielony Instytut
    7. Joanna Furmaga, Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć
    8. Justyna Duriasz-Bułhak, Fundacja Wspomagania Wsi
    9. Sylwia Grzebień, Federacja Inicjatyw Oświatowych
    10. Hanna Zdanowska, Urząd Miasta Łodzi; Stowarzyszenie Łódzki Obszar Metropolitalny
    11. Krzysztof Smolnicki, Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć
    12. Kamil Sieratowski, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka Obra - Warta
    13. Piotr Tyszko-Chmielowiec, Fundacja EkoRozwoju (prezentacja >>)
    14. Renata Włazik, Zachem bomba ekologiczna Bydgoszczy (prezentacja >>)
    15. Mateusz Piotrowski, Stowarzyszenie Pacjent Europa
    16. Karol Kaczmarski, Fundacja Europa ma przyszłość
    17. Dariusz Szczepański, Zakład Opieki Zdrowotnej w Brodnicy
    18. Krzysztof Kwatera, Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne „Na Bursztynowym Szlaku” (prezentacja >>)
    19. Piotr Szymczak, Stowarzyszenie Elektryków Polskich
    20. Adam Nowak, Związek Młodzieży Wiejskiej (prezentacja >>)
    21. Tomasz Szeszko, Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.
    22. Janusz Starościk, Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (prezentacja >>)
    23. Paweł Wiącek, Wyższa Szkoła Społeczno-Ekonomiczna
    24. Paweł Pogorzelski, Federacja Inicjatyw Oświatowych
    25. Wojciech Jankowiak, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu
    26. Justyna Glusman, Miasto stołeczne Warszawa
    27. Zuzanna Sasiak, Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć i ruch Więcej Niż Energia (prezentacja >>)
    28. Jacek Wiśniowski, Gmina Miejska Lidzbark Warmiński
    29. Łukasz Kasprzak, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
    30. Marcin Pluta, Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny
    31. Józef Sołtys, PTH Intermark
    32. Justyna Choroś, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków
    33. Anna Ogniewska, Fundacja Greenpeace Polska
    34. Michał Piaszczyk, Starostwo Powiatowe w Bydgoszczy
    35. Barbara Olszewska, Urząd Miasta Jelenia Góra
    36. Janina Molenda, Polskie Stowarzyszenie Wodoru i Ogniw Paliwowych, Polskie Konsorcjum Elektrochemicznego Magazynowania Energii PolStorEn (prezentacja >>)
    37. Kamil Szydłowski, EIT InnoEnergy
    38. Marcin Korolec, Instytut Zielonej Gospodarki
    39. Agnieszka Stawiarska, Fala Renowacji (prezentacja >>)
    40. Patryk Białas, Park Naukowo-Technologiczny EURO-CENTRUM
    41. Paweł Lachman, Porozumienie Branżowe na rzecz Efektywności Energetycznej
    42. Adam Fularz, Polish Media Owners Association
    43. Weronika Michalak, Health and Environment Alliance (HEAL Polska)
    44. Piotr Jurkiewicz, Stowarzyszenie Architektów Polskich Odział Warszawski
    45. Julia Keane, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny
    46. Stefan Dzienniak, Hutnicza Izba Przemysłowo-Handlowa
    47. Henryk Kwapisz, Stowarzyszenie MIWO
    48. Wojciech Kukuła, ClientEarth Prawnicy dla Ziemi
    49. Mateusz Nycek, Miasto Ostrów Wielkopolski, Rada Miejska (z powodów technicznych wystąpienie w rzeczywistości odbyło się w kolejnej części)
    50. Krzysztof Śmierciak, INVESTGIS
    51. Adam Błażowski, Fundacja FOTA4CLIMATE
    52. Mariusz Węglorz, Miasto Radlin
    53. Bogdan Ślęk, ZPSO "Pol-lighting" (prezentacja >>)
    54. Zu Żabińska, Green REV Institute

    Osoby indywidualne

    [każda z wypowiedzi w tej części trwała do 2 minut, kolejność była losowana]

    1. Elżbieta Cieśla
    2. Monika Dąbrowska
    3. Kamil Szmit
    4. Katarzyna Barańska
    5. Radosław Górzeński
    6. Damian Hajduk

    15.15-15.30    Część IV. Podsumowanie

    15.10-15.15 Adam Janiak, Ministerstwo Klimatu i Środowiska - pierwsze refleksje po wysłuchaniu osób uczestniczących w spotkaniu

     

    15.15-15.20 Czas na wypełnienie ankiety ewaluacyjnej

     

    15.20-15.30 Podziękowanie i zakończenie wysłuchania.

  • O czym było to wysłuchanie?

    Zielona transformacja (jeden z filarów KPO) wypływa wprost z Europejskiego Zielonego Ładu. Jego celem jest przekształcenie Unii Europejskiej w nowoczesną, zasobooszczędną i konkurencyjną gospodarkę. Droga w kierunku neutralności klimatycznej będzie dużym wyzwaniem dla polskiej gospodarki, ale stanowić też będzie dla niej szansę. „Zielona transformacja”, oparta na innowacyjności, pozytywnie wpłynie na wzrost odporności polskiej gospodarki.

     

    W ramach komponentu realizowane będą działania na rzecz:

    • jakości powietrza - planowane jest zwiększenie środków na realizację Programu „Czyste Powietrze”, działania na rzecz termomodernizacji budynków mieszkalnych i szkół, inwestycje poprawiające efektywność energetyczną w przedsiębiorstwach oraz wspierające rozwój ciepłownictwa systemowego.
    • poprawy warunków dla szerszego włączania wodoru i innych paliw alternatywnych do systemu – np. dostosowanie przepisów i uruchomienie programów wspierających badania i rozwój w dziedzinie technologii wodorowych (przez NCBR i NFOŚiGW).
    • wsparcia procesu transformacji energetycznej – inwestycje w OZE,w tym morską energetykę wiatrową, wdrożenie inteligentnej infrastruktury energetycznej, rozwój technologii wodorowych (np. magazyny energii), a także wsparcie inwestycyjne i doradcze dla społeczności energetycznych. Poprawi się również otoczenie regulacyjne w zakresie energetyki rozproszonej i prosumenckiej.
    • zrównoważonego wykorzystania środowiska naturalnego – przykładowe działania będą dot. wielkoobszarowych terenów zdegradowanych, inwestycji w oczyszczanie ścieków oraz zaopatrzenie w wodę poza aglomeracjami i adaptacji do zmian klimatu w średnich i małych miastach oraz ich obszarach funkcjonalnych.

    Przeprowadzimy także termomodernizację wybranych ośrodków kultury i bibliotek (zastosowanie rozwiązań pasywnych).

  • Kto wziął udział w tym wysłuchaniu?

    Przedstawiciele/ki rządu

    (za wyjątkiem ministrów Michała Kurtyki, Waldemara Budy i dyrektora Marcina Janiaka wszystkie poniższe osoby reprezentujące rząd będą uczestniczyły w wysłuchaniu jako słuchacze)

    Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
    Waldemar Buda - Sekretarz Stanu
    Renata Calak - dyrektor Departamentu Strategii
    Iga Zupok-Gierwatowska - zastępca dyrektora Departamentu Strategii
    Agnieszka Kapciak - zastępca dyrektora Departamentu Strategii
    Magdalena Dziubek-Grudzińska - naczelnik Wydziału Programowania Środków UE, Departament Strategii
    Katarzyna Wielądek - Wydział Programowania Środków UE, Departament Strategii
    Karolina Mućko - Wydział Programowania Środków UE, Departament Strategii
    Beata Mikołajek-Zielińska - Wydział Programowania Środków UE, Departament Strategii
    Aleksandra Kędzierska - - Wydział Programowania Środków UE, Departament Strategii
    Jakub Ruman - Wydział Polityki Rozwoju, Departament Strategii

     

    Ministerstwo Klimatu i Środowiska

    Michał Kurtyka - Minister Klimatu i Środowiska
    Adam Guibourgé-Czetwertyński - Podsekretarz stanu
    Marcin Janiak - zastępca dyrektora Departamentu Funduszy Europejskich
    Łukasz Jaworski
    Jarosław Klonowski

    Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce

    Ambasador Marek Prawda

    Lista mówców i widzów >>

  • Nagranie z wysłuchania