• Efektywność, jakość i dostępność systemu zdrowia

  • Szczegółowy program wysłuchania

    Prowadzenie:

    • Piotr Choroś, Dyrektor Biura Partycypacji w Urzędzie Miasta Lublin, Unia Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza
    • Piotr Drygała, Naczelnik Wydziału Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej, Przewodniczący Komisji Dialogu i Partnerstwa Związku Miast Polskich

     

    10.00-10.25    Część I. Wypowiedzi przedstawicieli organizatorów i autorów Krajowego Planu Odbudowy

     

    10.00-10.05 Piotr Choroś, Dyrektor Biura Partycypacji w Urzędzie Miasta Lublin, Unia Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza

     

    10.05-10.10 Jan Jakub Wygnański, Fundacja Stocznia

     

    10.10-10.20 Waldemar Buda, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej

     

    10.20-10.25 Joanna Adasik, Dyrektor Departamentu Oceny Inwestycji, Ministerstwo Zdrowia

     

     

    10.25-12.10    Część II. Wypowiedzi przedstawicieli/ek podmiotów reprezentujących poszczególne sektory i środowiska

    [każda z wypowiedzi w tej części trwa do 5 minut, kolejność w ramach każdego z bloków była losowana]

     

    10.25-10.50 Przedstawiciele/ki samorządu

    (zrzeszenia JST wymienione w Ustawie o Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu)

    1. Piotr Pilch, Związek Województw RP
    2. Bernardeta Skóbel, Związek Powiatów Polskich
    3. Adam Wieczorek, Unia Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza 
    4. Marek Wójcik, Związek Miast Polskich

     

    10.50-11.15 Przedstawiciele/ki partnerów społecznych i gospodarczych

    (podmioty wymienione w ustawie o Radzie Dialogu Społecznego i partnerzy gospodarczy)

    1. Renata Górna, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych
    2. Agnieszka Szpara, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców
    3. Andrzej Mądrala, Pracodawcy Rzeczpospolitej Polskiej
    4. Kacper Olejniczak, Konfederacja Lewiatan

     

    11.15-12.00 Przedstawiciele/ki podmiotów społeczeństwa obywatelskiego

    1. Dorota Korycińska, Ogólnopolska Federacja Onkologiczna
    2. Urszula Jaworska, Fundacja Urszuli Jaworskiej
    3. Stanisław Maćkowiak, Federacja Pacjentów Polskich
    4. Krzysztof Kurowski, Polskie Forum Osób z Niepełnosprawnościami (prezentacja >>)
    5. Katarzyna Przybylska, Fundacja Habitat for Humanity (prezentacja >>)
    6. Weronika Michalak, Health and Enviromental Alliance (HAEL Polska)
    7. Łukasz Adamkiewicz, Europejskie Centrum Czystego Powietrza (prezentacja >>)
    8. Dominik Madej, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

     

    12.00-12.20    Przerwa

     

    12.20-15.10    Część III. Wypowiedzi pozostałych przedstawicieli/ek instytucji oraz osób indywidualnych, które wyraziły chęć zabrania głosu rejestrując się na wysłuchanie

     

    Przedstawiciele/ki instytucji

    [każda z wypowiedzi w tej części trwa do 3 minut, kolejność była losowana]

    1. Katarzyna Plucińska, Green REV Institute
    2. Monika Lamparska-Przybysz, Polpharma S.A. (prezentacja >>)
    3. Karol Szwałek, ScreeningUp (prezentacja >>)
    4. Artur Kozioł, Stowarzyszenie "Tak! Samorządy dla Polski"
    5. Krzysztof Kopeć, Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego - Krajowi Producenci Leków (prezentacja >>)
    6. Agata Polińska, Fundacja Onkologiczna Alivia
    7. Mateusz Piotrowski, Stowarzyszenie Pacjent Europa (prezentacja >>)
    8. Marian Piotr Grzela, Spółdzielnia Pracy Lekarzy Specjalistów "Medicus" w Szczecinie (prezentacja >>)
    9. Marek Wysocki, Politechnika Gdańska Centrum Projektowania Uniwersalnego, Grupa ON Inclusion 14-20, Komitet Sterujący Programu Dostępność Plus dla Zdrowia, Grupa Robocza Krajowych Inteligentnych Specjalizacja GR1 Zdrowie
    10. Marcin Połowniak, IFIC Polska
    11. Grzegorz Rychwalski, Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego - Krajowi Producenci Leków (prezentacja >>)
    12. Anna Śliwińska, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków
    13. Piotr Augustyniak, Komitet Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej Polskiej Akademii Nauk (prezentacja >>)
    14. Agnieszka Deeg-Tyburska, Grupa Polpharma
    15. Eligiusz Komarowski, Starostwo Powiatowe w Pile
    16. Bogdan Ślęk, ZPSO "Pol-lighting" (prezentacja >>)
    17. Jan Rodowicz, Obywatelskie Kolegium Reform
    18. Janina Lulek, Komisja ds. Współpracy z Otoczeniem Gospodarczym przy Komitecie Terapii i Nauk o Leku Polskiej Akademii Nauk (prezentacja >>)
    19. Andrzej Fal, Polskie Towarzystwo Zdrowia Publicznego
    20. Ewa Małyszko, SAPPHIRE  Fundacja, LF Medical Clinic
    21. Edyta Dobrzańska, LF Medica Clinic
    22. Agnieszka Wiśniewska, Organizacja Pracodawców Przemysłu Medycznego Technomed (prezentacja >>)
    23. Krzysztof Śmierciak, INVESTGIS
    24. Piotr Luliński, Wydział Farmaceutyczny Warszawski Uniwersytet Medyczny
    25. Marzena Pieńkosz-Sapieha, Federacja Polskich Banków Żywności, Fundacja Bank Żywności w Lublinie, Rada Działalności Pożytku Publicznego
    26. Adam Struzik, Samorząd Województwa Mazowieckiego (prezentacja >>)
    27. Artur Prusaczyk, Centrum Medyczno-Diagnostyczne sp. z o.o. (prezentacja >>)
    28. Maciej Krawczyk, Krajowa Izba Fizjoterapeutów
    29. Marika Guzek, Stowarzyszenie EURIPA Polska
    30. Joanna Nawrocka-Rohnka, Fundacja Leśne Dziki (prezentacja >>)
    31. Marta Winiarska, Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA
    32. Zbigniew Karaczun, Koalicja Klimatyczna (prezentacja >>)
    33. Emilia Kaczmarek, Stowarzyszenie Otwarte Kaszuby (prezentacja >>)
    34. Anna Spurek, Green REV Institute
    35. Beata Branc-Gorgosz, firma Mediacje Beata Branc-Gorgosz oraz Stowarzyszenie Jadzowiec
    36. Alicja Pacewicz, Fundacja Szkoła z Klasą
    37. Jan Pachocki, Fundacja Telemedyczna Grupa Robocza
    38. Bogna Cichowska-Duma, Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA
    39. Iwona Janicka, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych
    40. Barbara Misiewicz-Jagielak, Polpharma S.A.
    41. Anna Maria Szymkowiak, Fundacja Akceptacja
    42. Maciej Kunysz, Stowarzyszenie "EKOSKOP", Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny, Rada Działalności Pożytku Publicznego
    43. Dariusz Szczepański, Zakład Opieki Zdrowotnej w Brodnicy
    44. Andrzej Kassenberg, Instytut na rzecz Ekorozwoju

    Osoby indywidualne

    [każda z wypowiedzi w tej części trwa do 2 minut, kolejność była losowana]

    1. Gabriela Lenartowicz
    2. Monika Grygorowicz
    3. Anna Mania
    4. Sebastian Lech
     

    Ewentualnie bardzo krótkie wypowiedzi pozostałych uczestników Wysłuchania

    [każda z wypowiedzi w tej części potrwa do 1 minuty]

     

     

    15.10-15.30    Część IV. Podsumowanie

    15.10-15.20 Sławomir Gadomski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia - pierwsze refleksje po wysłuchaniu osób uczestniczących w spotkaniu
     

    15.20-15.25 Czas na wypełnienie ankiety ewaluacyjnej
     

    15.25-15.30 Podziękowanie i zakończenie wysłuchania.

  • O czym było to wysłuchanie?

    W obszarze zdrowia jest wiele wyzwań, konieczne jest więc zapewnienie koordynacji wsparcia, aby było ono najbardziej efektywne i zwiększyła się dostępność do usług ochrony zdrowia. Kluczem dla działań jest przygotowanie spójnych ram strategicznych dla podejmowania inwestycji.

     

    Działania związane z odbudową i zwiększeniem odporności systemu ochrony zdrowia skupią się na:

    • poprawie infrastruktury podmiotów leczniczych i wdrażaniu cyfrowych rozwiązań (np. rozwój Platformy e-Zdrowie);
    • wsparciu programu szczepień – COVID-19;
    • infrastrukturze wspomagającej leczenie nowotworów, chorób układu krążenia, chorób neurologicznych, chorób układu oddechowego, itp.
    • zwiększeniu liczby pracowników w związku z niedoborem kadry medycznej w Polsce;
      Planujemy sfinansowanie zaplecza dydaktycznego uczelni, które umożliwi przyjmowanie większej liczby studentów na kierunki medyczne i uruchomienie bonów na sfinansowanie płatnych studiów. Dodatkowo wprowadzane będą różne zmiany ustawowe odpowiadające na wyzwanie związane z brakiem kadr medycznych.
    • stworzeniu laboratorium o najwyższym stopniu bezpieczeństwa, w którym możliwe byłoby prowadzenie badań z najbardziej niebezpiecznymi wirusami – w związku z wyzwaniem, jakim jest gotowość do szybkiego podejmowania badań, prowadzenia analiz z zakresu epidemiologii i diagnostyki nowych czynników zakaźnych;
    • wprowadzeniu lepszych warunków dla rozwoju sektora leków i wyrobów medycznych.

    Chcemy też stworzyć w Polsce odpowiednie warunki dla przemysłu farmaceutycznego, zachęcające firmy do zainwestowania w produkcję substancji czynnych, intermediatów i gotowych leków, zwłaszcza generycznych oraz biopodobnych.

  • Kto wziął udział w tym wysłuchaniu?

    Przedstawiciele/ki rządu 

    (za wyjątkiem ministrów Waldemara Budy I Sławomira Gadomskiego wszystkie poniższe osoby będą uczestniczyły w wysłuchaniu jako słuchacze)

    Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
    Waldemar Buda - Sekretarz Stanu
    Renata Calak - dyrektor Departamentu Strategii
    Iga Zupok-Gierwatowska - zastępca dyrektora Departamentu Strategii
    Agnieszka Kapciak - zastępca dyrektora Departamentu Strategii
    Magdalena Dziubek-Grudzińska - naczelnik Wydziału Programowania Środków UE, Departament Strategii
    Katarzyna Wielądek - Wydział Programowania Środków UE, Departament Strategii
    Karolina Mućko - Wydział Programowania Środków UE, Departament Strategii
    Paulina Prędota - Wydział Polityki Rozwoju, Departament Strategii

     

    Ministerstwo Zdrowia
    Sławomir Gadomski - Podsekretarz Stanu

    Małgorzata Iwanicka-Michałowicz
    Katarzyna Przybylska
    Małgorzata Majewska
    Dorota Bielawska-Zatyka

    Lista mówców i widzów >>

  • Nagranie z wysłuchania