• Zielona, inteligentna mobilność

  • Szczegółowy program

    Prowadzenie:

    • Rafał Kowalski, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych, redaktor portalu ngo.pl
    • Joanna Maćkowiak-Pandera, Forum Energii

    10.00-10.35    Część I. Wypowiedzi przedstawicieli organizatorów oraz autorów Krajowego Planu Odbudowy

     

    10.00-10.05 Rafał Kowalski, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych, redaktor portalu ngo.pl

     

    10.05-10.10 Jan Jakub Wygnański, Fundacja Stocznia

     

    10.10-10.17 Waldemar Buda, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej

     

    10.17-10.24 Andrzej Bittel - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury

     

    10.24-10.31 Adam Guibourgé-Czetwertyński, Podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska

    10.35-12.00    Część II. Wypowiedzi przedstawicieli/ek podmiotów reprezentujących poszczególne sektory i środowiska

    [każda z wypowiedzi w tej części trwała do 5 minut, kolejność w ramach każdego z bloków była losowana]

     

    10.35-10.55 Przedstawiciele/ki samorządu

    (zrzeszenia JST wymienione w Ustawie o Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu)

    1. Anna Huk, Związek Województw RP, Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego
    2. Monika Kozłowska-Święconek, Związek Miast Polskich, Urząd Miejski Wrocławia
    3. Bartłomiej Zydel, Związek Powiatów Polskich
    4. Michał Olszewski, Unia Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza, Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy
    5. Krzysztof Iwaniuk, Związek Gmin Wiejskich RP

    10.55-11.10 Przedstawiciele/ki partnerów społecznych i gospodarczych

    (podmioty wymienione w ustawie o Radzie Dialogu Społecznego i partnerzy gospodarczy)

    1. Zygmunt Mierzejewski, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych        
    2. Małgorzata Wieleba-Walicka, Konfederacja Lewiatan, Transport i Logistyka Polska
    3. Tomasz Polichnowski, Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji

    11.10-11.55 Przedstawiciele/ki podmiotów społeczeństwa obywatelskiego

    1. Wojciech Szymalski, Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
    2. Sylwia Szczutkowska, Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot (prezentacja >>)
    3. Hubert Różyk, Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych
    4. Szymon Kacprzak, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny
    5. Bartosz Piłat, Polski Alarm Smogowy
    6. Ewa Gałka, Stowarzyszenie Centrum PISOP/Sieć SPLOT
    7. Iwona Janicka, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych
    8. Michał Wawrykiewicz, Inicjatywa "Wolne Sądy" oraz Komitet Obrony Sprawiedliwości

    11.55-12.15    Przerwa

     

    12.15-14.45   Część III. Wypowiedzi pozostałych przedstawicieli/ek instytucji oraz osób indywidualnych, które wyraziły chęć zabrania głosu rejestrując się na wysłuchanie

     

    Przedstawiciele/ki instytucji

    [każda z wypowiedzi w tej części trwała do 3 minut, kolejność była losowana]

    1. Tomasz Mostowski, Polskie Koleje Państwowe S.A.
    2. Przemysław Muller, V8Team Sp. z o.o. organizator mistrzostwmechanikow.pl
    3. Remigiusz Kitliński, Gmina Miasta Gdańska
    4. Marek Widuch, Koleje Śląskie Sp. z o.o.
    5. Justyna K. Ochędzan, Wspólnota Robocza Związków Organizacji Socjalnych, Wielkopolska Rada Koordynacyjna Związek Organizacji Pozarządowych, Rada Działalności Pożytku Publicznego, Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny
    6. Mirosław Proppé, Fundacja WWF Polska
    7. Paweł Pogorzelski, Federacja Inicjatyw Oświatowych w Warszawie
    8. Krzysztof Gubański, Stowarzyszenie Zielone Mazowsze (prezentacja >>)
    9. Paweł Wiącek, Wyższa Szkoła Społeczno-Ekonomiczna
    10. Bogdan Ślęk, Signify Poland Sp. z o.o. (prezentacja >>)
    11. Marek Pituła, Polskie Stowarzyszenie Biometanu
    12. Dariusz Szwed, Zielony Instytut
    13. Włodzimierz Magdziarz, Europa ma Przyszłość
    14. Tomasz Szeszko, Jastrzębska Społka Węglowa S.A.
    15. Magdalena Hurnik, Patch Polska Sp. z o.o. Sp.K.
    16. Marcin Dawidowski, Gmina Miasta Gdańska
    17. Morgan Janowicz, Green REV Institute
    18. Łukasz Kozłowski, Stowarzyszenie Poświęć Godzinę
    19. Justyna Choroś, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków
    20. Hubert Barański, Fundacja Normalne Miasto Fenomen (prezentacja >>)
    21. Marek Wysocki, Politechnika Gdańska Centrum Projektowania Uniwersalnego, Grupa ON Inclusion 14-20, Rada Programowa Kongresu Osób Niepełnosprawnych (prezentacja >>)
    22. Andrzej Kassenberg, Instytut na rzecz Ekorozwoju
    23. Cezary Grochowski, Wrocławska Inicjatywa Rowerowa oraz inne organizacje rowerowe będące w trakcie procesu tworzenia ogólnopolskiej federacji organizacji rowerowych
    24. Adam Hamryszczak, Port lotniczy Rzeszów-Jasionka
    25. Renata Kwiatek, Urząd Miasta Jelenia Góra
    26. Grzegorz Pawlikowski, Urząd Miejski w Tczewie
    27. Krzysztof Smolnicki, Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć
    28. Damian Hajduk, Grupa Robocza Transport, Grupa Robocza ds. IoT przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
    29. Łukasz Bosowski, Rowerowa Gdynia (prezentacja >>)
    30. Krzysztof Kowalik, Towarzystwo dla Natury i Człowieka
    31. Urszula Stefanowicz, Polski Klub Ekologiczny Okręg Mazowiecki (prezentacja >>)
    32. Tadeusz Popielas, Polskie Stowarzyszenie Producentów Dźwigów (prezentacja >>)
    33. Joanna Tracz-Łaptyszyńska, Koleje Mazowieckie
    34. Jan Chrapek, Śląska Koalicja Rowerowa
    35. Adam Fularz, transport.org.pl (prezentacja >>)
    36. Konrad Wojnarowski, Koleje Mazowieckie
    37. Karolina Orcholska, Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot
    38. Mariusz Węglorz, Miasto Radlin
    39. Stanisław Biega, Centrum Zrównoważonego Transportu (prezentacja >>)
    40. Alan Aleksandrowicz, Miasto Gdańsk
    41. Zuza Karcz, Green REV Institute
    42. Maciej Urlich, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny
    43. Wojciech Jankowiak, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu
    44. Maciej Wereszczyński, Polska Zielona Sieć
    45. Paweł Błaszczak, 4Mobility S.A. (spółka z Grupy Kapitałowej PGE S.A.) (prezentacja >>)
    46. Radosław Burak-Romanowski, PKP Energetyka S.A.
    47. Jan Wiśniewski, Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (z powód technicznych wystąpienie odbyło się w rzeczywistości po kolejnym bloku)

    Osoby indywidualne

    [każda z wypowiedzi w tej części trwała do 2 minut, kolejność była losowana]

    1. Kajetan Lewandowski (prezentacja >>)
    2. Tomasz Tyc (prezentacja >>)
    3. Martin Tigermaan
    4. Marcin Zaremba
    5. Katarzyna Barańska
    6. Kamil Szmit (prezentacja >>)
    7. Mariusz Kwiliński
    8. Tomasz Fac (prezentacja >>)

    14.40-15.00    Część IV. Podsumowanie wysłuchania o zielonej, inteligentnej mobilności

    14.40-14.50 Andrzej Bittel - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury - pierwsze refleksje po wysłuchaniu osób uczestniczących w spotkaniu

     

    14.50-15.55 Czas na wypełnienie ankiety ewaluacyjnej

     

    14.55-15.00 Podziękowanie i zakończenie wysłuchania.

    15.00-15.15    Przerwa

    15.15-16.00    Część V. Podsumowanie całej serii wysłuchań

    Andrzej Porawski, Związek Miast Polskich (strona samorządowa)
    Sławomir Broniarz, Związek Nauczycielstwa Polskiego (strona partnerów społecznych)
    Joanna Furmaga, Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć
     
    Waldemar Buda, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej
     
    Przedstawiciele organizatorów
    Marcin Tumanow, Podomitet ds. Rozwoju Partnerstwa, Business Centre Club
    Karolina Dreszer-Smalec, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych
    Jan Jakub Wygnański, Fundacja Stocznia
  • O czym było to wysłuchanie?

    Transport, obok sektora komunalno-bytowego, jest jednym z największych emitentów zanieczyszczeń.

     

    Dlatego w zakresie komponentu „Zielona, inteligentna mobilności” wspierany będzie nisko i zeroemisyjny transport. W ramach Krajowego Planu Odbudowy będą finansowane działania w zakresie: rozwoju elektromobilności, zwiększające konkurencyjność sektora kolejowego oraz bezpieczeństwo transportu (zarówno na drogach, jak i kolei), także przez wdrożenie rozwiązań cyfrowych.

     

    W kontekście zwiększenia zrównoważonej dostępności transportowej kluczowe będzie również zapewnienie odpowiedniej jakości usług zbiorowych przewozów publicznych oraz infrastruktury na potrzeby zeroemisyjnego transportu publicznego.

  • Kto wziął udział w tym wysłuchaniu?

    Przedstawiciele/ki rządu 

    (za wyjątkiem ministrów Michała Kurtyki (lub Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego), Waldemara Budy oraz Andrzeja Bittela wszystkie poniższe osoby będą uczestniczyły w wysłuchaniu jako słuchacze)

    Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
    Waldemar Buda - Sekretarz Stanu
    Renata Calak - dyrektor Departamentu Strategii
    Iga Zupok-Gierwatowska - zastępca dyrektora Departamentu Strategii
    Agnieszka Kapciak - zastępca dyrektora Departamentu Strategii
    Magdalena Dziubek-Grudzińska - naczelnik Wydziału Programowania Środków UE, Departament Strategii
    Katarzyna Wielądek - Wydział Programowania Środków UE, Departament Strategii
    Karolina Mućko - Wydział Programowania Środków UE, Departament Strategii

    Beata Mikołajek-Zielińska - Wydział Programowania Środków UE, Departament Strategii
    Aleksandra Kędzierska - Wydział Programowania Środków UE, Departament Strategii
    Robert Kałuża - Wydział Polityki Rozwoju, Departament Strategii

     

    Ministerstwo Klimatu i Środowiska

    Michał Kurtyka - Minister Klimatu i Środowiska
    Adam Guibourgé-Czetwertyński - Podsekretarz stanu
    Marcin Janiak - zastępca dyrektora Departamentu Funduszy Europejskich
    Łukasz Jaworski
    Jarosław Klonowski

     

    Ministerstwo Infrastruktury
    Andrzej Bittel - Sekretarz Stanu
    Adrian Mazur - dyrektor Departamentu Strategii Transportu
    Monika Michalska - zastępca dyrektora Departamentu Strategii Transportu

    Lista mówców i widzów >>

  • Nagranie wysłuchania